Mobil Vinç Nedir?

Mobil vinçler, adından da anlaşılabileceği gibi seyyar olarak her yere gidebilen, hareketli vinçlerdir. Tekerlekli veya paletli bir yapıda, tır gibi görünen modellerin yanı sıra standart bir iş makinesi görünümünde olan mobil vinç modelleri de mevcuttur. Mobil vinçler özel olarak imal edilir ve kullanım amacına göre çeşitlilik gösterirler.

Mobil Vinç hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mobil vinçler istenilen yükleri kaldırıp bir başka yere aktarmaya yarayan ve hem iş gücü hem de zaman tasarrufu sağlayan, ağır iş makineleridir. Aynı zamanda kolaylıkla gerekli emniyet önlemleri alınabilen ve kullanımı çok karmaşık olmayan yardımcı makinelerdir.
Mobil, taşınabilir olması. Her yere ulaşım kolaylığının olması. Pratiklik ve kullanım kolaylığı sağlaması. Kısa mesafelerde istenilen yükün taşınmasında kolaylık sağlaması.
Çok ağır yükler için uygun olmaması. Sadece kısa mesafede yük aktarımı için dizayn edilmiş olması. Yükün taşınması esnasında tehlikelere açık olması. Eğimli arazilerde devrilme riskinin bulunması.

Mobil Vinçler Neden Çok Tercih Edilir?

https://tekogluvinc.com/wp-content/uploads/2017/09/mobil-vinç3-600x300.jpg
Mobil vinçler inşaat sahasından, makine sanayisine kadar birçok alanda kullanılmaktadır. Tüm bu kullanım alanlarının yanı sıra ev eşyası taşıyacak nitelikte tasarlanan mobil vinçler de bulunmaktadır. Kullanım amacı ne olursa olsun her mobil vincin özelliği, yük taşıma kapasitesi, çalışma prensipleri farklılık gösterebilir. Fakat bütün mobil vinçlerin tek kullanım amacı; istenilen yükün bir yerden başka bir yere kaldırılarak taşınmasıdır.