Araç Üstü Vinç Nedir?

Araç üstü vinçler, düşey, yatay gibi çeşitli açılar üzerinde bulunan eğik konumdaki yüklerin belirli bir uzaklığa taşınması için araç üzerine monte edilmiş yük kaldırma makineleridir. Sabitlenebilen modelleri de olmasına karşın lastik tekerlekli ya da paletli araç üzerine monte edilmiş olan modellerinin kullanım alanları daha fazladır.

Araç üstü vinç çeşitleri nelerdir?

Araç üstü vinç çeşitleri katlanabilir bomlu, teleskopik ve insan kaldırma platformlu olacak şekilde 3 ana çeşitten meydana gelmektedir.
Yük taşıma kapasitesi 5 ile 20 ton arasındadır. Katlanabilir vinç mekanizması açıldığında 5 metreden 15 metre yüksekliğe kadar yük kaldırabilir. Yan ayakları sayesinde kusursuz denge koruma kapasitesine sahiptir.
Yük taşıma kapasitesi 10 ton ile 60 ton arasındadır.10 metreden 25 metre yüksekliğe kadar ağırlık kaldırabilirler. Yan ayakları sayesinde kusursuz denge koruma kapasitesine sahiptir.
Sepet platform türüne göre yük taşıma kapasitesi 200 kilo ile 1 ton arasında değişmektedir. 4,5 metreden 25 metre yüksekliğe kadar çıkabilir yapıları mevcuttur.

Araç üstü vinçlerin çalışma koşulları nelerdir?

https://tekogluvinc.com/wp-content/uploads/2017/09/araç-üstü-vinç3-600x300.jpg
Vince bağlı dizel motorun tetiklediği pompalar ile iki yana doğru ve yukarı aşağı olacak şekilde yük kaldırıp indirme hareketlerini gerçekleştirebilen araç üstü vinçler, genelde iki adet kumanda kolu tarafından yönlendirilmektedir. Bu vinçlerin dört adet denge kolu bulunduğundan yük kaldırma işleminden önce açılarak devrilmeleri engellenir.